TOPLU BEYANNAME DÜZENLEME VE GÖNDERME

GELİR İDARESİ POS BİLGİLERİ TOPLU SORGULAMA

KDV Beyannamesinin; Kredi Kartı İle Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetlerin KDV Dahil Karşılığını Teşkil Eden Bedel alanına ilişkin bilginin, Gelir İdaresinden otomatik ve toplu olarak sorgulanarak sisteme çekilmesi ve gelen bilginin KDV Beyannamesi ile karşılaştırılması, istendiğinde ise KDV beyannamesindeki ilgili alana toplu ve otomatik olarak kaydedilebilmesi işlemi bu menüden yapılmaktadır.

LUCA e/Gelir İdaresi Pos Sorgulama İşlemleri, sistemde iki şekilde yapılabilmektedir.

1.Firmaların kendi internet vergi dairesi şifreleri ile

2.Meslek  Mensubunun kendi internet vergi dairesi şifresi ile,

 

Meslek mensubunun kendi şifreleri ile bu işlemi yapabilmesi için gerekli formu (İNTERNET HİZMETLERİ KULLANIMINA İLİŞKİN YETKİ VERME FORMU) doldurup bağlı olduğu vergi dairesine vermesi gerekmektedir. 

Mükellefinizin İnternet Vergi Dairesi şifresi İle Pos Sorgulama İşlemi

Gelen ekranda öncelikli olarak pos bilgileri sorgulanmak istenen firmaların Gelir İdaresi İnternet Vergi Dairesi Kullanıcı Adı - Parola ve Şifre bilgileri girilmelidir.

Girilen bu bilgiler sistemden çıkana kadar ekranda kalmaktadır. Sistemden çıkıldığında bilgiler silinmektedir.

Bilgilerin tekrar sisteme otomatik yüklenmesi isteniyorsa şifre bilgileri girildikten sonra Şifre Dosyası Oluştur butonuna basılır ve karşınıza csv uzantılı dosya gelir. Bu dosyayı bilgisayarınızda saklayabilirsiniz. Tekrar sisteme giriş yapıp "Şifre Dosyası Yükle" butonuna bastığınızda şifre bilgilerini tekrar manuel girmek zorunda kalmazsınız. İlgili firmalar için şifreler otomatik kaydedilmekte ve yeniden sistemden çıkılana kadar şifreler sistemde kalmaktadır.

Şifre tanımlama işlemlerinden sonra artık İnternet Vergi Dairesinden Sorgulama yapabilmek için Dönem Seç butonuna basılır ve sorgulanmak istenen dönem seçilir.

Dönem seçildikten sonra sorgulama sonucunda ekran firmanın bilgilerine değişik renkler ile uyarı vermektedir. Bu renkler ve anlamları ;

Sorgulama işlemini başlatmak için POS Bilgileri Sorgula butonuna basılır. Sistem Gelir idaresinden ilgili firmalar için POS Toplam bilgileri çeker ve ekrana taşır. Aynı anda LUCA KDV Beyannamesinde sistemdeki ilgili döneme ait KDV beyannamesindeki 45 nolu alandaki (Kredi Kartı İle Satış Tutarı) bilgileri çeker. Farklılık durumlarına göre kullanıcıya yukarıda belirtilen ve dönem seç ekranından da görülebilecek satır renklendirmeleri ile uyarı verir.


Gelir İdaresinden gelen bilgilerin KDV Beyannamesinde 45 nolu alana aktarılmak isteniyorsa Pos bilgilerini LUCA KDV Beyannamesine Kaydet butonuna basılır ve ilgili firmanın ilgili dönem KDV Beyannamesine bilgi kaydedilmiştir.

Artık KDV Beyannamesi hazırlanırken direkt olarak buradan aktarılan bilgi gelecektir.

 

Mali Müşavir Şifresi İle Pos Sorgulama İşlemi

Meslek mensubunun ( Gelir İdaresinden İlgili Sözleşmelerini tamamlayan ve sorgulama yetkisi olan meslek mensupları) Firmalara ait pos bilgilerini sorgulamak için e beyanname şifrelerini sisteme kayıt etmesi gerekmektedir. Bunun için yönetici menüsünden diğer işlemlerden SM/SMMM Bilgilerine oradan da Kurum Şifre Bilgileri alanına gelinmelidir.

Burada "GIB Kullanıcı Bilgileri" alanında "Kullanıcı Kodu ve Parola" Bilgileri girilmelidir (Şifre Bilgisi Sorgulama Alanında girilecektir). Ayrıca "GIB Kredi Kartı Satışları POS Bilgileri kullanırken bu parola kullanılsın. POS Bilgileri SM/SMMM şifreleri ile sorgulanacaktır " checkbox ı işaretlenmeli ve kaydet butonuna basılmalıdır

Böylelikle sistem sorgulama alanında firma şifre bilgileri değil Meslek Mensubunun şifre bilgileri gelecektir.

Bilgiler girildikten sonra Beyannamelerden, Toplu Beyanname ve e-GELİR İDARESİ/POS alanına gelinmelidir.Dönem seçildikten sonra "POS Bilgileri Sorgula" butonuna basılır artık firma şifre bilgileri yerine Meslek Mensubuna ait Kullanıcı Kodu ve Parola dolu bir şekilde gelir bu kısımda Şifre bilgisi girildiğinde İnternet Vergi Dairesinden ilgili firmalar için pos sorgulaması yapılabilecektir.